Hazai László

 

Hazai LászlóHazai László

Hazai László 1946. június 14.-én született Budapesten. 1970-ben kapott vegyészmérnöki oklevelet a Budapesti Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Kara Gyógyszerkémia szakán. Az egyetem elvégzése után az akkori Chinoin Gyógyszergyár II. sz. kutatólaboratóriumában kezdett el dolgozni, majd 1971 áprilisától a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézet Gyógyszerkutatási Osztályára, a preparatív kémiai csoportba került, mint tudományos segédmunkatárs. 1973-ban tudományos munkatársi, 1984-ben tudományos főmunkatársi kinevezést kapott. 1991. szeptember 1.-től a Budapesti Műszaki Egyetem Szerves Kémia Tanszékén, a jelenlegi Szerves Kémia és Technológia Tanszéken működő MTA-BME Alkaloidkémiai Kutatócsoportjában dolgozott, 1993-tól 2011. dec. 31-ig, mint tudományos tanácsadó. Jelenleg nyugdíjas, a tanszéken egyetemi magántanárként az Alkaloidkémiai Kutatócsoport vezetője.

1981-ben megszerezte a kémiai tudomány kandidátusa, majd 1991-ben a kémiai tudomány doktora fokozatot. 1995-ben a kémiai tudomány területén sikeresen habilitált. 1997 májusában a BME Szerves Kémia Tanszék felterjesztésére a BME Vegyészmérnöki Karán egyetemi magántanári kinevezést kapott.

1973-ban középfokú angol, 1976-ban középfokú orosz állami nyelvvizsgát tett.

Kutatási témái: nitrogén-tartalmú heterociklusok, biológiailag aktív természetes anyagok kémiája. 101 közlemény, 2 szabadalom és 138 előadás szerzője ill. társszerzője. Ezek közül jelentős a Katritzky: Advances in Heterocyclic Chemistry sorozatban írt fejezet. Társszerzője a Biomolekulák kémiája c. egyetemi tankönyvnek. Munkáira 265 idézetett kapott jelentős folyóiratokban és könyvekben, mint pl. a Science és a Houben-Weyl: Methoden der organischen Chemie könyvsorozat.

Oktatási feladatai: Biomolekulák kémiája előadás és laboratóriumi oktatás. Részt vesz a Szerves Kémia oktatás laboratóriumi részében is valamint rendszeresen a tantárgy vizsgáztatásában egyaránt. 2017-ben és 2018-ban előadást tartott a BME Gyerekegyetem rendezvényein, a Kutatók éjszakáján már 4. éve tart előadást. 2018. március 13-án az M5 TV-csatorna Mindenki Akadémiája sorozatában „Molekulák rossz kezekben. Mérgek, vegyi fegyverek, dizájner drogok.” cimmel előadást tartott.

1978-tól 1991-ig az MTA idegennyelvű folyóirata, az Acta Chimica Scientiarum Hungaricae, későbbi nevén Acta Chimica Hungarica technikai szerkesztője, 1991.-2001. ez utóbbi folyóirat 1992-től megjelenő új változata, az ACH Models in Chemistry szerkesztőbizottságának tagja volt. 1990-től 1996-ig az MTA Heterociklusos Kémiai Munkabizottság, 1996-tól a Terpenoidkémiai és Elemorganikus Munkabizottság, valamint az Alkaloidkémiai Munkabizottság, 1991-től a Magyar Farmakológiai Társaság, 1996-tól a Magyar Kémikusok Egyesülete (2011.-tól a Díjbizottság elnöke), 2001-2008.-ig az Akadémiai Kutatóhelyek Tanácsa (AKT), valamint az MTA TKI Hálózati Tanács (HT) tagja, 2005-2008-ig pedig az OTKA Matematikai és Természettudományi kollégiumának tagja volt. Ez utóbbinak újra tagja volt 2011-2014-ig. 2018-tól tagja a The Open Bioactive Compounds Journal and the Current Organic Chemistry folyóiratok (Bentham Kiadó) szerkesztőbizottságának (Editorial Board Member).

2008-ban a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karán az oktatói és pedagógiai munkámért a hallgatók szavazatai alapján Görög Jenő díjat kapott. 2018-ban a Magyar Kémikusok Egyesülete Kíváló Egyesületi Munkáért oklevéllel tüntette ki. 2008-tól, majd 2011-től az MTA Szerves és Biomolekuláris Kémiai Bizottság tagja, 2018-tól a bizottság titkára. 2009-2012 a BME Vegyész és Biomérnöki Kar Kari Tanácsának tagjává választották. 2009-ben Zemplén Géza díjat kapott. 2010-ben, 2013-ban, 2014-ben, 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban a Műegyetem 100 legjobb oktatója közé került be a hallgató szavazatai alapján.

Hirdetés

Rendezvénynaptár

CHEMGENERATION.COM

Kémiai Nobel-díj

EuChemS Newsletter

Chemistry Europe

CE logo with Strapline

MTA KTO

MKE stratégia

Go to top